Kadınlarda Saç Dökülmesi

0
455

Her kadın yaşantılarının bir döneminde belirli bir süre saç dökülmesi yaşayabilmektedir. Normalden daha fazla ve uzun süre saç dökülmesi yaşayan bir kadın mutlaka saç dökülmesi sebebini öğrenmek için bir doktora gitmelidir.

Doktor, saç analizi, kan testi ve çeşitli hormon testleriyle saç dökülmesi sebebini ortaya koyar. Kadınlarda saç dökülmesinin çeşitli sebepleri olabilmektedir. Kadınlarda genetik kaynaklı, kalıcı saç dökülmeleri görülebilemektedir. Kadın tipi ve erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan genetik dökülme çeşitleri ailesel yatkınlık sebebiyle ortaya çıkar ve kadınlarda da kalıcı kelleşmenin yaşanmasına sebep olabilir.

Saç dökülmesinin doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için saç dökülmesi sebebinin bilinmesi gerekmektedir.

Ayrıca kadınlarda sıklıkla karşılaşılan saç dökülmesi sebepleri arasında beslenme bozuklukları yer almaktadır. Yapılan şok diyetler ve dengesiz beslenme saç köklerinin gerekli besinleri almasını engelleyerek saçların zayıflayarak dökülmesine sebep olmaktadır. Beslenme bozukluğu sebebiyle ortaya çıkan saç dökülmeleri, doğru beslenme sisteminin sağlanmasını takiben kısa bir süre içerisinde yavaşlayacak ve saçlar eski güçlü hallerine kavuşacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan İstanbul'da Saç Ekim Merkezleri başlıklı makalemizde saç, saç analizi ve saç bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER