Saç Dökülmesi

3
1586

Saç DökülmesiGünde 100 e kadar olan saç dökülmesi normal artık bunu biliyoruz peki daha fazla saç dökülmesinin nedeni ne olabilir gelin bide buna bakalım:

Bu makalemizde saç dökülmesinden ve nedenlerinden bahsedeceğiz.

Gün içerisinde 80 – 100 arası saç telinin dökülmesinin normal bir durum olduğunu bunun bir endişe duymamamız gerektiğini hemen hemen hepimiz biliyoruz. Ancak daha fazla saç dökülmesi neden olur neye dayalıdır bunlara bakalım birde.

Strese bağlı saç dökülmesi, saç dökülme problemlerinin en başında gelmektedir. İnsanların sıkıntılı zamanlarında psikolojileri bozulur ve saçlarının dökülmesine büyük rol oynar.

Genetik saç dökülmesi yani ailede özelliklede dayınızda saç dökülmesi sorunu mevcutsa ve sizin saçlarınızda gereğinden farla dökülüyorsa bu durum genetik olabilir. Genetik saç dökülmesi bir diğer adıyla ırsi saç dökülmesi.

Demir eksikliği, vücutta gerekli demi bulunmazsa saç gelişimi için gerek faktörlerden birisi eksik anlamına gelir. Saçlarımız sağlıklı gelişemez ve saç kökleri ölmeye yüz tutar ve dökülür.

Saç kıran, saçlı deride küçük yuvarlak 1 – 2 cm büyüklüğünde oluşan ansız saç dökülmeleri. Tedavisi dermatologlar ve saç ekim uzmanları tarafından yapılabilir..

Ağır hastalıklar ve yüksek ateşlenmeler, vücudun direncinin azalmasına ve metabolizma dengesinin bozulmasına sebep olur. Yüksek ateşli hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir.

Düzensiz beslenme, beslenme ilgili bir probleminiz varsa bundan ilk etkilenecek olan organınız saçlardır. Biliyorsunuz saçlarımızda vücudumuzun bir parçasıdır ve o da bir organımızdır. Özellikle az protein içeren diyet saç dökülmelerine neden olabilir. Hepimizin bildiği gibi vücut sağlığı nasıl sağlıklı ve dengeli beslenmeyi gerektirirse saç sağlığı da aynı şeyi gerektirmektedir.

Mantar, saçlı deride oluşan kepeklenme pul şeklinde dökülme yağlı ve kaşıntılı durumlar mantar belirtisi olabilir bu hastalık saçın zayıflayıp dökülmesine neden olur.

Kanser ilaçları, kanser tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri ve ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Kemoterapide kullanılan bazı ilaçlar saç diplerinde birikerek saçın zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Bunlar için yapılacak bir şey olmasa da çoğu zaman tedavinin sonlandırılmasıyla tekrar saçların çıkışı gözlemlenmektedir.

Hamileliği önleyici ilaçlar, doğum kontrol ilaçları saç dökülmesine neden olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için bu tür ilaçları doktor kontrolü altında kullanmalısınız.

Hamilelikten sonra saç dökülmesi, saç dökülmelerinde sıklıkla karşılan problemlerden birisidir. Hamilelikten 5 – 8 ay sonra yavaş yavaş azalır ve dökülme durur. Dökülen saçların yerine yenisi tekrar çıkmış olur. Şayet 8 aydan daha uzun süreli saç dökülmesi yaşanırsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Saç kozmetik ürünlerinin kullanımı, saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız jöle, köpük, sprey ve wax gibi gereksiz ürünlerin uzun süreli kullanımı saçların dökülmesine neden olmaktadır.

3 YORUMLAR

  1. Saçlarım dökülmeye başladığını fark ettim çünkü normalin üzerinde saçlarım dökülmeye başladı elimi saçlarıma attığımda ise daha fazla saç gelmeye başladı acaba çok hızlı dökülmesede ben bu durumdan rahatsız oldum saç ektirmeden başka yollarla bu durumdan kurtulabilirmiyim acaba ?

  2. @Erdinç bey saç ekimi yaptırmadan saç dökülmesinden kurutulma ihtimaliniz saç mezoterapisi ile saç PRP’si yöntemleri olabilir bu yöntemleri araştırınız bence.

  3. Son zamanlar yaşadığım maddi ve manevi sıkıntılardan dolayı saçlarım dökülmeye başladı tam da bu sıkıntılardan kurtuldum derken şimdide saçlarım dökülüyor bir an önce müdahale etmem gerekli yoksa tamamen kel kalacağım arkadaşlar ne yapmalyım ne etmeliyim acaba.

CEVAP VER