Saçın İç Yapısı

6
1840

 

Saçın içyapısı, aslında boş ve içinde melanin adı verilen boya pigmentleri bulunan bir yapıdır. Genç yaşlarda saçın bu boşluğunda saça renk veren melanini bir arada durmasını sağlayan sıvı vardır. Yaş ilerledikçe derimiz saçlarımızı ve vücudumuzdaki diğer kılları gençlik dönemindeki gibi sağlık üretemez. Zamanla saç tellerinin ve kılların içindeki sıvı kaybolur ve melanin tutunamadığından içlerinde sadece hava kalır. Saçın içinde melanin kalmadığı için saçlar orijinal rengine yani beyaza dönüşür. Kafamızdaki saç köklerinin tümünün beyaza dönüşmesi ortalama 10 – 20 yıl arasında zaman alabilir. Aslında saç tellerinin her birinin rengi siyahtır ya da beyaz.

İnsanların ani bir şekilde büyük bir üzüntü veya aşırı gerilim geçirdiklerimde dönemde saçlarının bir gecede beyazlaştığı ve bir süre sonra eski rengine döndüğü bilinir. Saç tellerinin sürekli uzadığını, belirli bir zamandan sonra dökülüp tekrar yeri saçların çıktığını hatırlayacak olursak, mevcut saç tellerinin değil ancak yeni çıkacak saçın beyaz olabileceği nedeniyle saç tellerinin bir gecede beyazlama olasılığı yoktur. Fakat uzman doktorlar bu olayın birkaç haftada olabileceğini belirtiyorlar.

Bir önceki yazımız olan Saç Ekimi Sonrası İlaç Kullanımı başlıklı makalemizde saç ekimi, saç ekimi sonrası ve saç ekiminde hangi ilaçlar kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

6 YORUMLAR

  1. Saç ekimi için bende yola koyuldum arkadaşlar ancak saç ekimi yaptıran kişilerle birebir görüşmek istiyorum acaba saç ekimi merkezlerinde bu mümkündür?

  2. saç ekimi yaptırmak isteyen arkadaşlara saç dökülmesinden kurtulamk için en iyi yolu seçtiklerini söyleyebilirim. Saç dökülmesi ve kelliğe karşı en iyi çözüm gerçekten saç ekimi operasyonları.

  3. Suanda fransadayim, daha f6nce 4 5 sene f6ncesinde Fransada bir defa opaeitron gecirdim sac ekdirdim ama, hem yerleri belli hemde azaldi ve du$du ekilen saclar eger bir uygun fiyat teklif ederseniz 1 ay kadar Tfcrkiye gelebilirim Yilba$inda.saygilarim ile.birde 1sorum var, bir ba$kasinda alinip sae7 nak oluyormu?? +4

CEVAP VER