FUT Şerit Yöntemi Nedir?

2
1210

fut serit yontemiSağlıklı saç köklerinin bulunduğu bölgeden şerit halinde alınarak özel mikroskoplar altında foliküler ünitelere ayrıştırılması işlemidir.

Şerit şeklinde alınan saç köklerinin alındığı kısım özel cerrahi ile dikilerek kapatılır ve buradaki dikiş 10 – 15 gün sonra alınır. Bu yöntem kabul edilebilir bir yöntemdir sonuçta kellikten kurtulacaksınız ve saçınızı çok kısa kestirmediğiniz sürece bu iz görünmez.

FUT yönteminde şerit şeklinde alınan bu saç kökleri 1’li, 2’li, 3’lü ve 4’lü bazen 5’li gruplar halinde ayrıştırılırlar. Bu gruplaşma zaten saçın doğal yapısında da vardır ve kesinlikle bozulmaz. Tekli olarak ayrıştırılan saç kökleri genellikle alın bölgesine ekilir.

Saç köklerinin hazırlanması kadar alınan saç köklerinin korunması da dikkat isteyen ve ekim için açılan kanallara yerleştirilmesi de ekim işleminin başarısını etkileyen etkenlerdendir. Saç kökleri dışarıda kaldıkları sürece canlılıklarını kaybetmemeleri için ıslak ve soğuk ortamda tutulmaktadır.

Saç köklerinin canlılığı yitirmemesi açısında köklerin hiçbir şekilde kuru ortamda kalmamaları ve ekim esnasında uygulanan dikkat daha önemli bir durumdur.

Bu yöntemde ameliyat sonrasında ciddi olarak kafa derisinde şişlik olmakta ve ameliyat işleminde sonra da hastaların ağrıları olmaktadır. Mantık olarak FUE yöntemine çok benzer ancak FUT yönteminde dikiş işleminin olması ve ameliyat sonrası iyileşme döneminin de uzun olması ile tercih edilme oranında oldukça gerilemiş ve nadiren tercih edilir bir hal almıştır. Son yıllarda FUT yöntemi çok az kullanılmaktadır ve her saç ekim merkezi bu yöntemi kullanmamaktadır.  Yani birçok saç ekimi merkezi FUT yöntemini kullanmayı bırakmıştır ve hastalarına yöntemden hiç bahsetmezler.

2 YORUMLAR

  1. Fut yöntemiyle saç ekimi yaptırdım 2 ay sonra saçlarım çıkmaya başladı ve bir şuan 1 sene oldu saçlarım çok iyi durumda herkese tavsiye ederim ama saçlarımı kısa kestiremiyorum dikiş izleri belli oluyo

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.