İstanbul’da Saç Ekim Merkezleri

1
737

Kellik problemi Türkiye’de neredeyse 10 erkekten 6 sında görülmekte. Bu nedenle saç ekim merkezleri çok fazla sayıda bulunmakta. Fakat bir çok saç ekim merkezi son derece kalitesiz ve baştan sağma işler yaparak insanların hayallerini yok etmekte. Aslında Türkiye dünyadaki bir çok ülkeye göre saç ekimi konusunda ilk sıralarda yer alıyor.

Kaliteli bir saç ekim merkezinde yapılan işlemler son derece başarılı sonuçlar vermekte. Türkiye’de en çok saç ekim merkezi İstanbul ‘da bulunmakta.

Saç ekimi operasyonu kısaca başın arka bölümünden saç köklerinin alınıp, saç dökülmesinin oluştuğu alanlara aktarılmasıdır. Bir çeşit yer değiştirme operasyonu da denilebilir.

Başın arka kısmında kalan saçlar ömür boyu uzama kapasitesine sahip donör dominant olarak bildiğimiz saçlardır. Bu saç kökleri kelleşmiş alanlara aktarıldığında saç uzatma yeteneklerini yitirmezler. Dominant verici saha saç ekiminin bilimsel temelini oluşturmaktadır.

Başın arka kısmında yeterli verici saç kökü olan her birey saç ekimi için uygun adaydır. Geçmişte saç dökülmesi yaşayan birçok hasta saç ekimi için uygun aday değilken, modern tekniklerin gelişmesi, saç ekiminin bir sanat olarak algılanması ile saç kaybı sorunu yaşayan hemen herkese bugün saç ekimi yapılabilir.

Saç ekimi kalıcı bir operasyon mudur?

Saç ekimi kalıcı bir işlemdir. Saç ekim sırasında nakledilen saç kökleri genetik olarak testesteronun saç dökücü etkisine dirençli köklerdir. Ekilen saçlar ömür boyu transfer edildikleri bölgede kalmaya devam etmektedirler. Açıktır ki ekilen saçlarda bir müddet sonra dökülseydi saç ekimi yapmanın bir anlamı olmazdı.

Saç ekiminde ilk 2 – 3 saat greftlerin alım sürecidir ve bu süre içinde hasta yüzüstü yatar. Greftlerin alımı tamamlandıktan sonra ekim sürecine geçmeden önce hasta yemek yiyebilir. Ekim süreci ise yine greft miktarına bağlı olmak üzere 2 – 4 saat sürebilir.

Bu süre içinde hasta sırt üstü ve başı hafif yüksek durumda yatar. Bu süre içinde televizyon izlemek, müzik dinlemek mümkündür. Ekim süreci bittikten sonra ekim yapılmış alan açık bırakılır, greft verici alan ise ertesi gün açılmak üzere bir pansuman ile kapatılır. Pansuman ile kapatılmış bu alandan ilk gün sızıntılar olabilir, bu normal bir durumdur

1 YORUM

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.