Saç Nakli Nedir?

2
1483

Saç nakli lokal anestezi altında yapılan cerrahi bir operasyondur. Saç nakli sağlıklı saçların saçsız alana nakil işlemidir.

Saç nakli işleminde nakil için alınan saç kökleri kafanın arka kısmından ya da yanlardan alınır bu saç köklerine vertex adı verilir. Alınan bu saç kökleri hayat boyu dökülmemeye kodlanmıştır. Yani vertex saçlar dökülme meydana gelen sahaya ekilirken bir daha dökülmemek üzere ekilirler.

Saç kökü alımı lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve nakil işlemi de yine aynı lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Alınan greftler (saç kökü) daha nakil işleminde önce açılmış kanallara yerleştirilmektedir. Açılan bu kanalların yönü çok önemlidir çünkü içine yerleştirilen saçlarda o yöne doğru çıkmaktadır. Saç kökleri alındıktan sonra nakil işlemini gerçekleştirene kadar soğuk ve ıslak bir ortamda muhafaza edilmektedir. Kesinlikle kuru bir ortama maruz kalmamalıdır.

Saç nakli operasyonu son 10 yıla kadar 2 farklı yöntem ile uygulanmaktaydı. Bunlardan birisi ve ilk çıkan FUT saç nakli yöntemi ve saç köklerinin bir şerit halinde kesilerek saçlı doku parçasının alındığı tekniktir. Kafanın arkada kısmında, iki kulak arasındaki alandan ortalama 2 – 3 cm genişliğinde 20 – 30 cm uzunluğunda saçlı doku parçasının alındığı sonra içindeki saç köklerinin tek tek ayrıştırılmaktaydı ve istenilen alana nakil edilmekte ve açılan kanallara yerleştirilmekteydi. İlk defa 2004 yılında uygulanan ve son 5 – 6 yıldır saç naklinde en çok tercih edilir hale gelmiş FUE saç nakli yöntemidir. Bu saç nakli tekniğinde kesinlikle bir doku parçası alınmaz ve neşter ile deri kesilmez ve dikiş işlemi yoktur. Bu teknikte 0,8 mm’lik çok ince özel punchlarla saç kökleri teker teker alınarak istenilen bölgeye nakil edilir.

2 YORUMLAR

  1. Saç ekimi yaptırmak için yola koyulmuştum ve saç ekimini yaptırdım 6 ay oldu saç ekimi yaptıralı artık saçlarım ufak ufak kendini toparlamaya başladı ve şuan gerçekten iyi durumda saçlarım doktorum ilerleyen günlerde daha da iyi olacağını söyledi.

  2. Saç nakli son yıllarda o kadar gelişmiş bir durumdaki neredeyse olumsuz sonuçlar vermeyecek durumda gördüğüm kadarıyla bu yüzden saç nakline güvenmeye başladım birde güveneceğim doktor buldummu tam olacak.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.